Büyükçekmece Gezilecek Yerler

Avrupa yakasında modern bir kıyı yerleşimi olan Büyükçekmece’nin Marmara Denizi kıyısında 25 km uzunluğunda temiz bir sahil şeridi vardır.

Büyükçekmece Gezilecek Yerler

Avrupa yakasında modern bir kıyı yerleşimi olan Büyükçekmece'nin Marmara Denizi kıyısında 25 km uzunluğunda temiz bir sahil şeridi vardır.

Büyükçekmece Gezilecek Yerler İstanbul'un batısında yer alan bir ilçe olan Büyükçekmece; Silivri, Çatalca, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar ve Marmara Denizi ile çevrilidir. Büyükçekmece, İstanbul'un en önemli ve popüler yazlık yerlerinden biridir.

Büyükçekmece geziniz sırasında görmenizi önerdiğimiz yerler şöyle:

Büyükçekmece, tarihi yapıları bakımından zengin bir ilçedir. İlçe merkezinde ve civarında görebileceğiniz tarihi eserler bulunmaktadır. Bunların başında Büyükçekmece Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi, Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kurşunlu Han gelmektedir.

İstanbul'un en çok tercih edilen sayfiye yerlerinden biri olan Büyükçekmece'de 5 km uzunluğundaki Kordonboyu görülmeye değer yerlerdendir. Özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça canlı ve hareketli olan Kordonboyu pek çok kafe, restoran, bar, çay bahçesi ve plaja ev sahipliği yapar.

Büyükçekmece Gölü, ilçede görebileceğiniz bir diğer yerdir. İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan iki doğal gölden biri olan Büyükçekmece Gölü önemli bir doğal yaşam alanıdır. Göl kenarında restoran ve kafeler yer almaktadır.

Büyükçekmece gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi
Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi

-

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi

Teşekkür ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü
Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

-

kanuni sultan suleyman koprusu

Çok güzel yazılmış ve yardımcı oldu, sağol.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)


Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Büyükçekmece

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Büyükçekmece Gezilecek Yerler

Toplam 6 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Aktivite - Eğlence
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul Büyükçekmece'de bulunan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi kurulduğu dönemden beri uluslararası ticaret sektörünün en önemli buluşma noktalarından biridir.

Her yıl düzenlediği fuarlarla 60 ülkeden 14.000 katılımcıların yanı sıra; 70 ülkeden 2 milyona yakın ziyaretçisini ağırlamaktadır. Fuarlara katılan herkese tam hizmet sağlayan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi tamamı ile önceliği hizmete vermiştir.

12 sergi salonu, 10 kafeterya, basın VIP ve yönetim odaları, her türlü teknik ve altyapıları, tüm salonlarda kablosuz internet, özel güvenlik ve kontrol merkezi, ilk yardım hizmeti, taksi hizmeti, benzin istasyonu ve daha birçok hizmeti sunmaktadır. Öğrenciler arasında kitap fuarı düzenlemekle bilen Tüyap, aynı zamanda her yıl ticaret sektörüyle ilgili fuarlar düzenleyip seçkin konuklarını da ağırlamaya devam ediyor.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Şu anki Büyükçekmece Gölü birkaç bin yıl önce Marmara Denizi'nin küçük bir koyu durumundaydı.

Zaman içerisinde kum, koyu denizden kopartıp bir göl oluşmasına sebep olmuştur. Daha sonraki dönemlerde İSKİ tarafından içme suyu amaçlanarak baraj haline getirilmiştir. 12 km2'lik bir yüzölçümüne sahip olan göl, baraj haline getirildikten sonra yüzölçümü 43 km2'ye ulaşmıştır.

İstanbul'a su sağlayan iki doğal gölden biri olan Büyükçekmece Gölü, yaklaşık olarak 170 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır ve Karasu Dere gölü besleyen en önemli akarsudur. Göl kıyılarının uzunluğu boyunca çeşitli cafe ve restoranlar bulunmaktadır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul-Büyükçekmece'de gezilecek yerler arasında olan Kurşun Han, kervansaray özelliği taşımaktadır.

Günümüzde ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır ve İstanbul'da bulunduğu için bu tarihi yapıyı kolaylıkla gezebilirsiniz. Mimar Sinan eseri olan Kurşunlu Han, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. İlk yapıldığı sırada çatısı tamamen kurşunla kapatıldığı için adı Kurşunlu Han olarak kalmıştır. Bu önemli yapı; 48 metre uzunluğunda olup, 22,3 metre genişlik kapsamaktadır. Dönem dönem onarımı yapılmıştır ve yapı malzemesinde taş, tuğla kullanılmıştır. Büyükçekmece gezinize kesinlikle dahil etmeniz gereken Kurşunlu Han'ın ardından Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi'ni, Sokullu Mehmet Paşa Camii'ni ve Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nü de gezi listenize ekleyip tarihe güzel bir yolculuk yapabilirsiniz. Hepsinin ortak özelliği ise Mimar Sinan eseri olmaları…

 • Tarihi Yerler
Büyükçekmece-Dizdariye Mahallesi'nde bulunan Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi, yapıldığı yıldan itibaren bulunduğu noktayı güzelleştirmeye devam ediyor.

Kitabesindeki bilgiye göre çeşme; Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar Seferi sırasında Mimar Sinan yapmıştır. Tarihi bir değer taşımaya devam edip ziyaret edilen yerler arasındadır ve hala içme-kullanma suyu özelliğini kaybetmemiştir.

Büyükçekmece gezinize dahil edeceğiniz çeşmenin yakınındaki Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nü, Sokullu Mehmet Paşa Camii'ni ve Kurşunlu Han'ı de ekleyebilirsiniz. Bu arada Büyükçekmece Gölü'nü de listenize eklemeyi sakın unutmayın.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Örneği sadece Mısır'da bir camide bulunan minaresiyle, ünlü Sokullu Mehmet Paşa Camii'ni Büyükçekmece gezinize kesinlikle dahil etmelisiniz.

Sokullu Mehmet Paşa Camii, bu bölgede bulunan Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi, Kurşunlu Han ve Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü gibi turistik gezi alanlarından biridir. Bir Mimar Sinan eseridir ve 1567 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami ahşap olup; sonradan ilaveler eklenerek cemaat yeri değiştirilmiştir. Ünlü olan minaresi yekpare taştan oyularak yapılmıştır. Büyükçekmece'deyken Sokullu Mehmet Paşa Camii'ni ve yanındaki diğer turistik alanları ziyaret ederken fotoğraf çekmeyi unutmayın.

 • Tarihi Yerler
Mimar Sinan'ın yapıtları arasındaki 10 köprüden biri olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, İstanbul Büyükçekmece'de bulunmaktadır.

Marmara Denizi ile Büyükçekmece Gölü arasında yapılan köprü, bu noktada sallarla geçmek zor olduğu için yapılmasına karar verilmiştir. Fakat Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar Savaşı'nda ölünce, oğlu II. Selim tarafından tamamlanmıştır. Gün içerisinde birçok insana ulaşım yolu olur köprü.

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'ne yakın gezilecek yerler arasında Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi ve Kurşunlu Han vardır. Büyükçekmece gezinizde bu tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz.